Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Tüketici Mahkemesi

Tüketici Mahkemesi;

Günümüzde tüketicilerin satın aldıkları ürün veya hizmetler hakkında şikayet ve mağduriyetlerinde firmalarla yaşadıkları uyuşmazlıkların çözüm yeri, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’undan doğan haklarına göre, tüketicinin ürün veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile Tüketici Mahkemeleri’dir. Tüketici Sorunları Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlık binalarında illerde ise Valilik ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır.

Ülkemizde Tüketici Mahkemeleri ise Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri illerinde kurulmuştur. Bu iller dışındaki il ve ilçelerde tüketicilerin şikayet başvururları Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılması gerekmektedir. Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Yani ücretsizdir.

Tüketiciler 2013 için değeri 1191,52 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise dilerse Tüketici Hakem Heyetine veya doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurulabilir. Bu uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyetinin vereceği karar sadece delil niteliği taşıdığından, tarafların 15 gün içinde itiraz etmesi durumunda ise yine Tüketici Mahkemesine müracaat edilmesi gerekecektir. Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren tüketici hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına dair alt parasal sınır 01.01.2013′den itibaren 3.110,58 TL ve diğer yerler için 1.191,52 TL’dir.

Tüketiciler maddi ve manevi tazminat talebi ya da 1.161,67.-TL’nin üzerindeki parasal değerli şikayetlerde ise doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurulabilmektedir. 1.161,67.-TL’nin altındaki hakem heyeti kararları mahkeme ilamı hükmündedir. Mahkeme kararı sonrası kararın icra marifetiyle tahsili mümkündür.

Tüketici şikayetleri için bir şikayetim var diyen tüketici tuketici.gov.tr, sikayet.com adresine ve ALO 175 tüketici danışma telefon hattına başvurabilirler. Günümüz tüketicileri ister kapıdan alışveriş ister internet üzerinden mesafeli alışveriş isterse de isterse de fiziki alışveriş olsun 4077 sayılı tüketici hakları kanununa göre eşit bir şekilde korunmaktadırlar. Satın aldıkları her türlü ürün veya hizmet için satıcı veya hizmet sağlayıcıyla uyuşmazlıklarında eğer haklı olduklarına inanıyorlarsa Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinde dava açarak hakkını aramalıdırlar. Hakkını aramayan tüketici satıcıyı ödüllendirmiş olur.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (1)
S. Çalışır

Benim hayatımda yüzüm gülmedi, 50 yaşımda kadro aldım, oğlum ünüversitede okuyor onun için bir araba aldım ve güvendim koskoca firma dedim bankadan kredi çektim sivas oflazlar bayinden 2 el citroen marka araba aldım, Yalçın bey denen müdürden, bana bitik arabayı sattı. Bu firma vatandaşı 2 kuruş için harcıyor.

Mayıs 09, 2015
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 1
Okunma : 1.394 okunma
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..
Turkcell Superonline 50 MBit Hız Hizmeti Veremiyor
Nisan 29, 2018
|
Kategori: İletişim
Evime yaklaşık 12-13 gün önce 50 megabit 200 gigabayt internet paketini 108 tl gibi aylık aboneliği satın aldım, aldığım günden beri 24 megabit internet hızı kullanıyorum. Sorunu süperonline firmasına bildirdim bana bina içi tessaatında sorun olduğun..
Pronet Alarm Sistemleri Maddi Hasar ve Zarar
Mart 11, 2018
|
Kategori: Hizmet
Pronet alarm sistemini yeni aldığım eve farklı bir kullanıcıdan devir yaptırarak kurdurmak için başvuru yaptım. Ekipler kurulum sırasında o kadar özensiz çalışmışlar ki yeni evin duvarlarını delmişler, duvarı deldiklerinde klima borusunu da delmişler..