Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Tüketici Hakları

Tüketici Hakları

Günümüzde internet teknolojisinin gelişimiyle birlikte tüketiciler artık ürünlerini kolay ve zahmetsiz olması nedeniyle internet üzerinden satın alıyor. Bu zahmetsiz ve kolay olan online alışverişin ortaya çıkmasıyla birlikte hem tüketiciler hem de satıcılar daha önce hiç karşılaşmadıkları bazı problem ve şikayetlerle karşılaşmaya başlamışlardır. Tüketiciler kart bilgilerinin kopyalanması ve güvenlik endişesi yaşarken satıcılar da kargo aşamasında bozulan gıda ürünleri ve kırılan elektronik ürünlerin iadesinden mağdur oluyorlar.

İnternet ağı üzerinden online alışveriş yaparken mağdur olan tüketiciler şikayetlerini özellikle sosyal medya paylaşım ağlarında ve tüketici forumlarında ve Sikayet.com gibi tüketici şikayet sitelerinde  dile getiriliyor. Tüketici Dernekleri tarafından yapılan araştırmalar özellikle belgesiz fatura/fiş alınmadan yapılan alışverişlerin tüketicilerin mağduriyete neden olduğunu gösteriyor. İnternet ortamında yapılan online alışverişte elektronik sözleşmeler hem tüketici hem de satıcı açısından hukuki yaptırım içerse de tüketicilerin bu sözleşmeleri kabul ederken çok bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor. İnternette tüketici haklarından habersiz olan tüketicilerin öncelikle tüketici hakları konusunda bilinçlenmesi gerekiyor.

Normal geleneksel alışverişte tüketici ve satıcı birbirlerini görerek alışveriş gerçekleştiriyor ve alıcılar ürünleri inceleyerek, deneyerek ve hatta çoğu zaman birçok kez değiştirerek satın alıyor. Online tüketimde ise tüketici alışverişini karşısında bir muhatap bulamadan online ortamda yapıyor, kart bilgilerini saldırı ve tehditlerin olabildiği internet ortamına taşıyor ve her şeyden önemlisi satın almayı düşündüğü ürünlere dokunamıyor, inceleyemiyor. Bu nedenle özellikle ülkemizde geleneksel alışverişe alışkın orta yaştaki ve yaşlı tüketiciler, online ortamda gerçekleştirilen alışverişe sıcak bakmıyorlar.

Ülkemizde Tüketici Hakları Yasasıyla tüketiciler hiçbir Avrupa Birliği ülkesinde olmadığı kadar sıkı korunuyor. Hatta satıcıların aleyhine bir çok madde bulunuyor. Bu yasaya göre tüketicilerin hakları satın alma işlemi internet üzerinden olsun ya da olmasın, temel olarak 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ve bu doğrultudaki düzenlemelerle korunmaktadır. Bu yasada tüketicilerin karşılaşabilecekleri; ayıplı (kusurlu) mal, ayıplı hizmet, sözleşmelerdeki haksız şartlar, taksitli satış, paket tur, kampanyalı ve promosyonlu satış, kapıdan satış, mesafeli satış, her türlü banka işlemi, abonelik sözleşmesi, garanti belgesi, satış sonrası hizmetler, ticari reklam tanıtım ve ilanlar gibi birçok farklı durum ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Mayıs 07, 2016
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 0
Okunma : 802 okunma
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..
Turkcell Superonline 50 MBit Hız Hizmeti Veremiyor
Nisan 29, 2018
|
Kategori: İletişim
Evime yaklaşık 12-13 gün önce 50 megabit 200 gigabayt internet paketini 108 tl gibi aylık aboneliği satın aldım, aldığım günden beri 24 megabit internet hızı kullanıyorum. Sorunu süperonline firmasına bildirdim bana bina içi tessaatında sorun olduğun..
Pronet Alarm Sistemleri Maddi Hasar ve Zarar
Mart 11, 2018
|
Kategori: Hizmet
Pronet alarm sistemini yeni aldığım eve farklı bir kullanıcıdan devir yaptırarak kurdurmak için başvuru yaptım. Ekipler kurulum sırasında o kadar özensiz çalışmışlar ki yeni evin duvarlarını delmişler, duvarı deldiklerinde klima borusunu da delmişler..
Türk Telekom Haksız Kazanç Elde Etmeye Çalışıyor
Mart 11, 2018
|
Kategori: İletişim
Merhaba; 0224**6666 Numaralı Telefon ve internet hattımı nakil yapılmak üzere telefonla arayıp başvuruda bulundum Türk Telekoma. Neyse bana borcumdan dolayı nakil başvurusunu alamayacaklarını söylediler. Haberim olmadan beni icraya vermişler. İcra bo..