Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Tüketici Hakem Heyetleri ve Şikayet Başvurusu

Tüketici Hakem Heyeti

Bir çok tüketici kurum ve kuruluşun firmalardan şikayetçi olduklarında ilk başvurduğu merkez Tüketici Hakem Heyetleri olmaktadır. Tüketici Hakem Heyeti, alınan ürünün veya malın eksik ya da bozuk olması halinde satış yapan firma ile görüşülmesini istemektedir. Eğer satış yapan firma yetkilileri bu sorunları tüketici hatası başlığı altında bir bildirgede bulunursa işin içine Tüketici Hakem Heyeti girmektedir. Ki bu durum satış yapan firma için kötü bir durum oluşacağının göstergesi olmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetleri, vatandaşların kendi başlarına çözemedikleri ürünlerle ilgili sorunları halletmek üzere ilçelerde kaymakamlıklar, illerde de valiliklerde bulunmaktadır. Tüketici Heyetlerine eksik ve ya bozuk ürün bildirimi yapılmaktadır. Ardından ürün veya mal ile ilgili şikayette bulunulmaktadır. Şikayet, Tüketici Heyeti’ne ulaştığından itibaren 15 gün içerisinde ilgilenilmekte ve konu 2-3 aylık bir dönem içerisinde çözüme ulaştırılmaktadır. İnternet üzerinden Tüketicileri Koruma Derneği, Tüketiciler Birliği ve Tüketici Hakem Heyetinin sitelerinde bulunan şikayet et butonu ve şikayet formu ile şikâyetler bildirilmektedir. Tüketici Hakem Heyetine başvurulabilmesi için üründeki aynı hatadan dolayı üç sefer servise gitmesi ve sorunun çözülememesi sonucunda başvuru kabul edilmektedir.

E-tüketici adı altında geliştirilen bir tüketici projesi bulunmaktadır. Site üzerinden yapılan şikayet ve öneriler sık sık kontrol edilmekte ve çözüm aranmaktadır. Bu proje sayesinde insanlar tüketici haklarının farkına varmakta ve haklarını nasıl savunacaklarını öğrenmektedirler. İnternet aracılığı ile yapılan e-tüketici şikayetleri e-devlet sitesinden de yapılmaktadır. İnsanlar tüm işlerini internet üzerinde tek tık ile yaptıkları gibi bir çok işlerini de internet üzerinden halletmektedirler. Haklı olarak bu tür işleri yani şikayet, öneri ve  sorun bildirme gibi işleri de internet üzerinden belirli sitelere yapmak istemektedirler.

Tüketici şikayetlerinin takipçisi olan bazı kaliteli tüketici şikayet siteleri de vatandaşlara hak arama yolunda yazrdımcı olmakta ve şikayetlerini ilgili firmalara iletirken aracı kurum olarak görev yapmaktadırlar. Bu şikayet sitelerinden bazıları da Sikayet.com, Tuketiciden.com gibi internet şikayet portallarıdır.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Mayıs 22, 2015
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 0
Okunma : 1.347 okunma
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..
Turkcell Superonline 50 MBit Hız Hizmeti Veremiyor
Nisan 29, 2018
|
Kategori: İletişim
Evime yaklaşık 12-13 gün önce 50 megabit 200 gigabayt internet paketini 108 tl gibi aylık aboneliği satın aldım, aldığım günden beri 24 megabit internet hızı kullanıyorum. Sorunu süperonline firmasına bildirdim bana bina içi tessaatında sorun olduğun..
Pronet Alarm Sistemleri Maddi Hasar ve Zarar
Mart 11, 2018
|
Kategori: Hizmet
Pronet alarm sistemini yeni aldığım eve farklı bir kullanıcıdan devir yaptırarak kurdurmak için başvuru yaptım. Ekipler kurulum sırasında o kadar özensiz çalışmışlar ki yeni evin duvarlarını delmişler, duvarı deldiklerinde klima borusunu da delmişler..