Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Tüketici Dernek ve Örgütlerinin Görevleri

Tüketici Dernek ve Örgütlerinin Görevleri

Ortak amaçları tüketici vatandaşlarımızın hak ve çıkarlarını korumak olan tüketici dernekleri, bir araya gelerek “Tüketici Örgütleri Federasyonu’ nu kurdu. Bu federasyonun kuruluşuyla ülkemizde tüketici hareketine yeni bir kan kazandırıp ‘’Birlikten Kuvvet Doğar ‘’ felsefesiyle hareket ederek daha güçlü bir şekilde haksızlıklara karşı mücadele etmektedir.

Tüketici örgütleri ülkemizde hak arama mücadelesinin öncü kuvveti olarak, üye derneklerin gücü ve deneyimiyle, kanun ve hukuka karşı uygulamaların ortadan kaldırılmasında karşı faaliyetlerini sürdürmektedir. Tüketici vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesinde, ülkemizde tüketici bilincinin gelişmesinde, toplumsal hak arama kültürünün oluşmasında, haksız kazanç sağlamaya yönelik tüm hukuksuz girişimlere karşı, her geçen gün büyüyerek mücadelelerini devam ettiriyor. Tüketiciler şunu bilmelidir ki ne kadar örgütlü ve güçlü olunursa hak arama mücadelesi de o kadar güçlü ve büyük olacaktır.

Tüketici derneklerinin özellikleri şunlardır, sivil toplum kuruluşlarıdır, devletle hiçbir bağlantısı yoktur, bağımsız ve serbesttir. Diğer derneklerde olduğu gibi, yalnızca üye haklarını korumakla yetinmez, tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyucu fikir, hizmet, önerilerini sunar. Bağımsız olmasından dolayı olarak hiçbir üretici kurum ve kuruluştan yardım alamaz, kendi ayakları üzerinde durur. Kendi gönüllü üyelerinin bağış ve aidat desteği ile devamlılığını sürdürür. Ülkemizde 100’e yakın tüketici derneği vardır. Bu dernekler tüketicilerin tüm hak arayışlarında, iş ve işlemlerinde hiçbir ücret talep etmemektedir. Kurulmuş ve kurulmakta olan tüketici derneklerinin ekonomik yapıları hiçbir yerden maddi destek almamalarından dolayı oldukça güçsüzdür. Federasyon şeklinde örgütlenmenin gerçekleşmesiyle ise hem ekonomik yönden güç kazanarak daha fazla ses getirecektir.

Tüketicinin örgütlenmesi yalnızca tüketicinin gözle görülür çıkarlarını korumakla kalmaz, aynı zamanda dolaylı olarak da tüketicinin korunmasını gerçekleştirir. Tüketici hareketlerine firma ve işletmelerin tepkisi çoğunlukla olumlu yönde olmaktadır. İşletmelerin birçoğu tüketiciye zarar verici uygulamaları önleyici tedbirler almakta, çoğu zaman ayıplı mal dediğimiz ürünlerinin telafisini tüketicinin istediği seçeneklere göre düzeltme yoluna gitmektedirler.

Tüketiciyi koruyan en etkili kuruluşlar tüketiciler tarafından kurulanlardır. Tüketici birliklerinin kurulması, üretici ile tüketici arasındaki iletişimi de güçlendirerek kendi kendine hizmet etme alanında tüketiciye fırsat verebilecek ve onun haklarının korunmasında söz sahibi olmasını sağlayacaktır. Tüketicinin örgütlenmesi kadar, tüketiciye mal üreten üreticinin de örgütlenmesi ele alınmalıdır. Tüketicilerin korunmasını geliştiren önemli öğelerden birisi de, üretici birlikleri ile tüketici birlikleri arasında düzen ve uyumu sağlayarak, hem üreticinin hem de tüketicinin yararlarını koruyabilecek karşılıklı güvene dayanan, sağlıklı ve düzenli ilişkiler içinde bulunmalarıdır.

Tüketici Teşkilatları, haksız ve yasal olmayan uygulamalara karşı, akılcı tepki göstermek, yapılan haksızlıklardan şikayet etmek yerine, çözümler üretmek, amacıyla vatandaşlarımızı örgütlü mücadele etmeleri konusunda derneklere üye olmaya ve birlikte hak arama mücadelesine girmeye çağırmaktadır.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Mayıs 07, 2015
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 0
Okunma : 2.196 okunma
THY Bagajım Zarar Gördü Tazmin Etmedi
Temmuz 11, 2020
|
Merhaba, thy ile TK0** nolu Miami-İstanbul seferinde bagajlarım zarar gördü. Firma ile iletişime geçtim resimleri incelediler 200 tl ödeyelim aksi halde mahkemeye verin tüm zararınızı o şekilde almayı çalışın dediler. Ödemeyi kabul ettikleri tutar va..
Sivriler Mobilya Komodin Görsele Uymuyor
Temmuz 11, 2020
|
Sivriler mobilya hayatımda gördüğüm iletişimi olmayan alakasız ürününün arkasında durmayan bir firma, benim beklentim o kadar yüksekti ki görseller vs hayal kırıklığına uğradım. Bunu da belirttim ama en ufak bir alaka ilgi olmadı. İki komodine 1500 t..
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..