Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Tüketici Banka Şikayetleri

Banka Şikayetim Var

Günümüzde tüketici şikayetleri denildiğinde ilk aklımıza gelen banka şikayetleri oluyor. Bankalar neredeyse şubelerin önünden geçen her tüketiciden para alıyor. Tüketici Hakem Heyetleri ve Mahkemeleri tüketicilerden haksız yere alınan banka şikayet dosyalarıyla dolup taşıyor.

Ülkemizde 2012 yılında 443 bin tüketici hakem heyetlerine gitti. Bu başvuruların yüzde 86′sı tüketici lehine sonuçlandı. 2012′deki başvuruların yüzde 59′u, yani 263 bini bankalarla ilgili yapıldı. Öyle ki ortalama 3 ay içerisinde sonuçlanan hakem heyeti başvuruları bu banka şikayet dosyaların çokluğu nedeniyle 6 ile 9 ayda sonuçlanmaya başlamıştır.

Aynı zamanda bankalarla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumuna da 230 bin şikayet gelmiştir. Bu kurum yaptığı çalışmada bankaların tüketicilerden tam 64 kalemde haksız ücret aldıkları tespit edilmiştir. Örneğin, banka sizi bir konuda uyarmak istiyor ve mesaj gönderiyor en az 2 lira alıyor, bu da tabi bankalara göre değişiyor, adı, iletim ücreti. Havale – eft ücreti, komisyonlar, kredi kartı ücreti, hesap işletim ücreti, işlemsizlik ücreti, Atm den hızlı para çekme ücreti, kredi kartı borcu yoktur yazısı alma ücreti, kiraladığınız kasaya birikiminizi bırakmak istediğinizde ziyaret ücreti, dosya ücreti, bilgi sorma ücreti gibi tam  64 kalem de alınan haksız ücret, akıl alacak gibi değil öyle değil mi?

Bu yoğun banka şikayetleri hükümeti de harekete geçirmiş yeni bir bankacılık taslağını TBMM ‘ye göndermiştir. Buna göre bürokratik işlemler azaltılacak, sözleşmeler en az on iki punto büyüklüğünde yazılacak. Sözleşmedeki koşullar tüketici aleyhine değiştirilemeyecek. Bankacılık işlemlerinde faiz dışında hangi hizmetlerden ücret alınacağı, Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenecek.

Tüketiciye, yıllık aidat adı altında ücret tahsil edilmeyen bir kredi kartı sunulması zorunlu olacak. Formun üstüne, sözleşmeler dahilinde tüketiciden istenilecek her türlü ücret ve masrafa dair bilgilerin, sözleşmeye ek olarak tüketicilere kağıt üzerinde 12 punto yazılı şekilde verilmesi öngörülmüştür. Bankacılık sektöründeki yeni düzenlemelerin yasalaşmasıyla birlikte bu alanda tüketicilerin yaşamış olduğu problem ve şikayetlerin büyük ölçüde azalacağı düşünülüyor.

Tüketicilerin Hakem Heyetleri dışında bankalar ve her türlü kurum ve işletmeyle ilgili yaşadıkları memnuniyetsizlik, mağduriyet ve şikayetleri kısa sürede çözüm ulaştıracak etkin çözümler sunan platformlardan biri de Sikayet.com tüketici şikayet paylaşım ve çözüm portalıdır. Tüketiciler 7 gün 24 saat şikayetlerini hızlı ve kolay bir şekilde bildirerek etkin çözümler bulabilir.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Mayıs 01, 2016
Kategori : Bankacılık
Yorum : 0
Okunma : 1.634 okunma
THY Bagajım Zarar Gördü Tazmin Etmedi
Temmuz 11, 2020
|
Merhaba, thy ile TK0** nolu Miami-İstanbul seferinde bagajlarım zarar gördü. Firma ile iletişime geçtim resimleri incelediler 200 tl ödeyelim aksi halde mahkemeye verin tüm zararınızı o şekilde almayı çalışın dediler. Ödemeyi kabul ettikleri tutar va..
Sivriler Mobilya Komodin Görsele Uymuyor
Temmuz 11, 2020
|
Sivriler mobilya hayatımda gördüğüm iletişimi olmayan alakasız ürününün arkasında durmayan bir firma, benim beklentim o kadar yüksekti ki görseller vs hayal kırıklığına uğradım. Bunu da belirttim ama en ufak bir alaka ilgi olmadı. İki komodine 1500 t..
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..