Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Deri Diyim Şikayetleri

Deri Diyim Şikayetleri

Kış aylarında tüketicilerin giyim ve konfeksiyon ürünleri sektöründe ön sırlarda yer alan şikayetlerinden biri de deri giyim şikayetleridir. Bazı firmaların son zamanlarda suni deriler ve domuz derisinden kıyafetler üretmesi ve bunu tüketicilerden saklayarak onları aldatmaları ile alakalı tüketici dernekleri ve şikayet sitelerine bir çok deri giyim şikayeti bildiriliyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren bazı giyim firmaları, domuz derisinden elbise satmasına rağmen ürünlerin etiketlerinde bu ürünle ilgili ibareler bulundururken, bir çoğunda ise Türkçe uyarı olmadan birçok tüketicinin anlamadığı Rusça veya farklı yabancı dillerde uyarı yazısı bulunuyor.

Sosyal medyada çıkan tüketici şikayet haberleri ve şikayet sitelerine gelen bir çok deri giyim şikayetlerinde ülkemizde faaliyet gösteren ve tüketiciler tarafından kaliteli marka olarak bilinen giyim ve aksesuar ürünleri Tc***o’nun koyun derisi diye sattığı eldivenlerin bir çoğunun domuz derisi çıktığı ileri sürülüyor. Medyada çıkan diğer şikayet haberinde ise Ma***’dan domuz derisi ceket alan tüketiciler ise etiketteki yazıda domuz derisi ibaresinin okunmayacak kadar küçük yazılmasından dolayı şikayetlerini bildiriyorlar.

Diğer deri giyim şikayetlerinden birisi de tüketiciler tarafından çok fazla tercih edilen başka bir marka olan ‘U. C. B. adlı giyim firmasının ise satışa sunduğu şapkalarda yüzde 20 oranında domuz derisi bulunmasına rağmen bunu tüketicilere tüketici yasasında geçen usule uygun olarak bilgilendirmiyor.

Bu ürünlerde Türkçe yazı veya ibare bulunmazken, Türkçe domuz derisi anlamına gelen ‘pig skin’ ibaresi bulunuyor veya şapkanın etiketinde domuz derisi kullanıldığı Rusça yazıyor, fakat Türkçe kısmında yalnızca deri ifadesi geçiyor.

Ülkemizde bu durumu sosyal medyadan öğrenen bazı bilinçli tüketiciler bu markalardan satın aldıkları ürünlerin etiketlerini kontrol ederek şikayetlerini bildiriyor ve paralarını geri alıyor. Fakat bütün bu şikayetlere rağmen hala bu ürünlerin iç etiketlerinde küçük yazılarla domuz derisi veya çiftlik hayvanı derisi ibaresi bulunuyor.

Sosyal medyada çıkan tüketici şikayet haberlerinde bu tür domuz derilerinin aynı zamanda deri fabrikalarında tabaklandığında bile tam olarak temizlenmediğini, pis şeyler tüketen hayvanın derisinde bulunan hücrelerin temizlenemeyeceğini ve deri giyim ürünlerinin güneş altında kaldığında çok kötü koktuğu ifade ediliyor.

Ülkemizde 4077 sayılı Tüketici Yasasına göre ise bu deri ürünlerinin etiketinde Türkçe ve eksiksiz bilgi verilmesi mecburiyeti bulunmaktadır. Tüketici kanunlarına göre ayıplı ürün tanımına giren bu tür deri giyim ürünlerini tüketiciler kontrol ederek eğer ayıplıysa satıcıya iade etmelidir.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Şubat 18, 2017
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 0
Okunma : 1.086 okunma
THY Bagajım Zarar Gördü Tazmin Etmedi
Temmuz 11, 2020
|
Merhaba, thy ile TK0** nolu Miami-İstanbul seferinde bagajlarım zarar gördü. Firma ile iletişime geçtim resimleri incelediler 200 tl ödeyelim aksi halde mahkemeye verin tüm zararınızı o şekilde almayı çalışın dediler. Ödemeyi kabul ettikleri tutar va..
Sivriler Mobilya Komodin Görsele Uymuyor
Temmuz 11, 2020
|
Sivriler mobilya hayatımda gördüğüm iletişimi olmayan alakasız ürününün arkasında durmayan bir firma, benim beklentim o kadar yüksekti ki görseller vs hayal kırıklığına uğradım. Bunu da belirttim ama en ufak bir alaka ilgi olmadı. İki komodine 1500 t..
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..