Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Banka Şikayetim Var

Banka Şikayetim Var

Banka Şikayetleri;

Tüketici şikayetleri denildiğinde akla ilk gelen banka şirketleri oluyor. Yapılan şikayet anketleri de bunu kanıtlamaktadır. Neredeyse kapısının önünden geçenden para kesen banka şirketleri tüketicileri artık canından bezdiriyor.

Basın yayın organları ve sosyal medyada gün geçmiyor ki bir banka şikayet haberiyle karşılaşmayalım. Tüketicilerden tam 63 kalemde farklı adlar altında faiz dışında komisyon ücreti alan bankalar tüketicilerin mağduriyetlerine yol açarak her yıl milyarlarca lira kar elde ediyorlar.

Günümüz tüketicileri sosyal medya da çıkan şikayet haberleri sonrasında her geçen gün bilinçlenerek gerek internet üzerinden online hizmet veren tüketici şikayet sitelerine gerekse de Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerine şikayet başvurusunda bulunarak hakkını arıyor.

Fakat bu hak arama mücadelesi ülke nüfusuna göre henüz yeterli seviyelere ulaşmamıştır. Yapılan araştırmalara göre bankaların haksız kazançlarından mağduriyet yaşayan tüketicilerin sadece yüzde 0.5’i gerekli mercilere şikayet başvurusunda bulunarak hakkını arıyor.  Bu nedenle de banka şirketleri her geçen gün yeni ücretler çıkararak tüketicilerin sırtından geçinmeye devam ediyor.

Peki nelerdir bu ücretler? Müşteriyi telefonla arama ücreti, müşteriye mesaj gönderme, işlemsizlik, kredi kartı aidatı, hesap işletim, ipotek fek ücreti, gecikme bildirimi ve ihbarname, şifre gönderimi, para bozma tümleme ücreti vs.

Son senelerde tüketici derneklerinin etkin bilinçlendirme çalışmaları ve basın yayın organlarında yer alan tüketicilerin banka şikayetleri ile ilgili haberler mağduriyet yaşayan bir çok vatandaşımızın hakkını araması yönünde etkili oldu. Günümüz bilinçli tüketicileri artık, banka şirketlerinden ve e-alışveriş sitelerinden tutun, kapıdan satışlara, ayıplı mal ve hizmetten otel işletmelerine kadar her konuda tüketici hakem heyetlerine şikayet başvurusunda bulunuyor.

Tüketici Hakem Heyetleri’nden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gönderilen tüketici şikayet veri ve istatistikleri de bunu gösteriyor. Bu verilere göre 2012 yılında sadece tüketici hakem heyetlerine toplam 446 bin şikayet geldi. Heyetlere ulaşan şikayetlerin 352 bini tüketicinin lehine sonuçlanırken, 56 bini aleyhte karara bağlandı.

En çok rahatsızlık bildirilen alan ise 263 bin 790 şikâyet ile bankacılık sektörü oldu. Söz konusu rakam geçen sene sadece 54 bin 999 olarak gerçekleşmişti. Yani tüketicilerin yaklaşık yüzde 59’u bankalardan şikayetçi.

2013 yılının ilk dört ayında ise bankalarla ilgili büyük bir şikayet patlaması yaşandı. Tüketicilerden gelen banka şikayet başvurularında nisan ayı sonu itibariyle Tüketici Hakem heyetlerine yapılan toplam 198 bin 314 başvurunun yüzde 68’ini yani 135 bin 525’ini banka şikayetleri oluşturdu. Böylece toplam şikayetler içinde banka şikayeti oranı yüzde 59’dan yüzde 68’e yükseldi.

2012 yılında tüketici hakem heyetlerine yapılan şikayet başvurularının yüzde 86’sı tüketicilerin lehine sonuçlanmıştır. Yani ülkemizdeki tüketici yasası vatandaşlarımızı sıkı bir şekilde koruma altına almıştır. Bu nedenle tüketiciler en ufak bir haksızlıkta dahi hakkını aramalıdır. Çünkü siz hakkınızı aramazsanız satıcı veya hizmet sağlayıcıyı ödüllendirir ve başkalarının da mağduriyet yaşamasına sebep olursunuz.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Nisan 26, 2017
Kategori : Bankacılık
Yorum : 0
Okunma : 1.046 okunma
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..
Turkcell Superonline 50 MBit Hız Hizmeti Veremiyor
Nisan 29, 2018
|
Kategori: İletişim
Evime yaklaşık 12-13 gün önce 50 megabit 200 gigabayt internet paketini 108 tl gibi aylık aboneliği satın aldım, aldığım günden beri 24 megabit internet hızı kullanıyorum. Sorunu süperonline firmasına bildirdim bana bina içi tessaatında sorun olduğun..
Pronet Alarm Sistemleri Maddi Hasar ve Zarar
Mart 11, 2018
|
Kategori: Hizmet
Pronet alarm sistemini yeni aldığım eve farklı bir kullanıcıdan devir yaptırarak kurdurmak için başvuru yaptım. Ekipler kurulum sırasında o kadar özensiz çalışmışlar ki yeni evin duvarlarını delmişler, duvarı deldiklerinde klima borusunu da delmişler..