Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Tüketici Yorumları

Tüketici Şikayetleri

Günümüzde sanayi ve teknolojinin gelişimi seri üretime geçilmesi ve ürün çeşitliliğinin aratarak yeni yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi birlikte satın aldıkları ürün ve hizmetlerden şikayetçi olan tüketiciler yaşadıkları memnuniyetsizlik ve mağduriyetleri birtakım tüketici şikayet platformlarına dile getirerek çözüm bulunmasını istemektedirler.

Ülkemizde özellikle genç tüketiciler sosyal medya platformlarının tüketici şikayet ve yorum sayfalarını etkin olarak kullanarak yaşadıkları sıkıntı ve mağduriyetlerin telafi edilmesi ve başkalarının da yaşamaması için çaba göstermektedirler.

Ülkemizde tüketici dernekleri ve şikayet platformlarına yoğun bir şekilde gelen tüketici şikayet yorum ve eleştirileri neticesinde hükümet yeni bir Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı hazırlayarak Tbmm Genel Kurulu’nda görüşülmesi için göndermiştir.

Yeni  tüketici yasasıyla tüketici şikayetleri en az seviyeye indirilerek tüketicilerin daha ileri seviyede korunması sağlamak amaçlanmıştır. Tasarı tüketicilerin en fazla şikayetçi oldukları banka sektörü de dahil pek çok sektörde devrim niteliğinde düzenlemeler içermektedir.

Peki nedir bu düzenlemeler?

Tüketicilerin çektikleri banka tüketici kredilerde onların isteği dışında herhangi bir sigorta yapılamayacak.

Gayrimenkul sektöründe ruhsat almadan maketten satış yasak olacak.  İnşaat firmaları, bina tamamlama sigortası yaptıracak. Maketten yapılacak olan satışlarda, tüketici kredisi sözleşmelerinde 14 günlük cayma hakkı getirilecek.

Özellikle tüketici şikayetlerinin yoğun olduğu iletişim sektöründe tüketici istediği zaman abonelik sözleşmelerini feshedebilecek.

Bankaların alacakları her türlü kesinti ve ücretleri (kart aidatı, komisyon, dosya masrafı, hesap işletim ücreti )gibi bakanlık ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Bddk belirleyecek. Bankalar aidatsız kredi kartı sunmak mecburiyetinde olacak. Tüketici işlemlerinde bankaların uyguladığı bileşik faiz uygulanması son bulacak.

Kapıdan ve internet üzerinden yapılan mesafeli satışlarda cayma süreleri 14 güne çıkarılacak.

Evrensel bir hak olan tüketicilerin bilgilendirilmesi esas alınarak başta turizm, bankacılık ve inşaat sektörü olmak üzere tüketicilerin sözleşme imzalanmadan önce bilgilendirilmesi zorunlu tutulacak ve tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa dair konuların sözleşmenin eki olarak tüketiciye ayrıca verilmesi zorunlu olacaktır.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Mayıs 07, 2016
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 0
Okunma : 1.423 okunma
THY Bagajım Zarar Gördü Tazmin Etmedi
Temmuz 11, 2020
|
Merhaba, thy ile TK0** nolu Miami-İstanbul seferinde bagajlarım zarar gördü. Firma ile iletişime geçtim resimleri incelediler 200 tl ödeyelim aksi halde mahkemeye verin tüm zararınızı o şekilde almayı çalışın dediler. Ödemeyi kabul ettikleri tutar va..
Sivriler Mobilya Komodin Görsele Uymuyor
Temmuz 11, 2020
|
Sivriler mobilya hayatımda gördüğüm iletişimi olmayan alakasız ürününün arkasında durmayan bir firma, benim beklentim o kadar yüksekti ki görseller vs hayal kırıklığına uğradım. Bunu da belirttim ama en ufak bir alaka ilgi olmadı. İki komodine 1500 t..
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..