Şikayet.com

TÜKETİCİ ŞİKAYETİM VAR EN ETKİLİ REKLAM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİDİR.

Şikayetim Var

Şikayetim Var

Ayıplı mal nedir?

Satıcı tarafından  vaat edilen özellikleri taşımayan arızalı, bozuk, yırtık, kullanım tarihi geçmiş defolu mal ve hizmetlere ayıplı mal yada hizmetler denir. Öncelikle tüketici olarak yalnız olmadığımızı bazı yasal haklarımız olduğunu bilmemiz gerekir.

Peki satın aldığımız malı hangi durumlarda iade edebiliriz?  Öncelikle fiş veya faturamızı yanımıza alarak neden bu malın iade etme zorunda olduğumuzun gerekçelerini çok iyi bilmemiz gerekir. Tüketici hakları yasasına  göre;

Tüketici kapıdan veya doğrudan satışlarda hiçbir gerekçe göstermeksizin  7 gün içerisinde malı iade etme hakkına sahiptir. Tüketici malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirerek hakkını arayabilir. Alınan malın ayıplı çıkması halinde tüketici malı yenisiyle değiştirme, malı iade etme, ücretsiz servis hizmetinden yararlanma, ayıp oranında indirim talep etme haklarına sahiptir. Firma hiçbir şekilde bu seçenek haklarımızdan birisini dayatamaz.

Sosyal hayatta şikayet etsin ya da etmesin herkes bir gün bu tip bir sorunla karşılaşacaktır. Bir vatandaş olarak görevimiz yasal haklarımızı bilmek ve sonuna kadar hakkımızı aramaktır. Tüketici Hakem heyeti hakkımızı aramak için ilk başvuracağımız yerdir. Tüketici Hakem heyetleri kaymakamlıkda bulunmaktadır.

Tüketicilerin aldıkları mal ve hizmetlerle ilgili şikayetinde artık tüketici mahkemeleri ve hakem heyetleri, en kritik rolü oynuyor. Her yıl bu mahkemeler tarafından alınan kararla milyonlarca tüketicinin haklarını yeniden düzenlenerek mağduriyetleri gideriliyor.

Satın aldığınızı ürün ya da hizmetin ayıplı olduğunu fark ettiniz veya memnun kalmadınız öncelikle mal veya hizmet sağlayıcıyla görüşmeniz gerekir. Karşı taraf sorunu çözemiyor veya yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa hakkınızı arayabileceğiniz birçok kanal vardır.

Tuketici Hakem Heyeti bu kanallardan biridir. Sitemiz aracılığıyla sorunlarınızı, memnuniyetsizliklerinizi, hızlı ve ekonomik bir şekilde internet ortamında paylaşıp çözüm arayabilirsiniz. Tuketici Hakem Heyeti, şikayetlerinizi sizden hiçbir maliyet talep etmeden karşı taraf ile uzlaştırmak ve mağduriyetinizi gidermek amacıyla açılan bir şikayet sitesidir. Ve devlet kurumlarıyla veya Tüketici Hakem Heyetleriyle bir bağı yoktur. Sadece tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve şikayetlere internet üzerinden çözüm üretilmesi amacıyla kurulan bir sosyal medya şikayet portalıdır. Tüketici hakem heyetleriyle ilgili geniş ve resmi bilgiyi tuketici.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Eğer şikayetçi olduğunuz firma yükümlülüklerini yerine getirmiyorsa Tuketici Hakem Heyeti şikayetlerinizi yayımlayıp çözüm aramanızda yardımcı olabilir.

Gönderen:
Yorum Yaz
isim
cep no
e-mail

 

Yorumlar (1)
S. Basaran

2016 model BMC kamuyonetle aldık aracı teslim aldığımızda aracın birçok yerinde hata si vardı ve biz bu BMC kamyonu alıp gebzede ki BMC servisi olan iyi sular servisine götürdük ve bu araca İYİ SULARININ BMC servisi 74 adet fotoğraf alarak biridaha ki servise geldiğinizde gerekeni yapılacağı söylenmişti ama servis arızaları bildiginhalde pammamistir biz bu aracı aldığımızda servis bunun ayıplı mal olduğunu biliyordum ama gereken yapılmamıştır biz bu BMC servisinden sikayetciyim

Temmuz 03, 2015
Kategori : Tüketici Hakları
Yorum : 1
Okunma : 1.911 okunma
THY Bagajım Zarar Gördü Tazmin Etmedi
Temmuz 11, 2020
|
Merhaba, thy ile TK0** nolu Miami-İstanbul seferinde bagajlarım zarar gördü. Firma ile iletişime geçtim resimleri incelediler 200 tl ödeyelim aksi halde mahkemeye verin tüm zararınızı o şekilde almayı çalışın dediler. Ödemeyi kabul ettikleri tutar va..
Sivriler Mobilya Komodin Görsele Uymuyor
Temmuz 11, 2020
|
Sivriler mobilya hayatımda gördüğüm iletişimi olmayan alakasız ürününün arkasında durmayan bir firma, benim beklentim o kadar yüksekti ki görseller vs hayal kırıklığına uğradım. Bunu da belirttim ama en ufak bir alaka ilgi olmadı. İki komodine 1500 t..
Astes Doğalgaz Parayı Peşin Aldı Ama İşimizi Yapmadı
Şubat 06, 2019
|
Kategori: Emlak
Astes Doğalgaz, doğalgaz tesisatı döşeyen taşeron bir firmaymış. Daha önce de şikayet etmiştim ama yalvar yakar kaldırttılar işinizi hemen halledeceğiz diye. Ben de güvenip kaldırdım hata yapmışım. Temmuz’dan beri doğal gazımızı bağlatamadık. P..
Hayat Varlık İcra Takibine Düşen Arkadaşlarımın Dikkatine
Temmuz 13, 2018
|
Kategori: Bankacılık
Sayın HAYAT VARLIK, biliniz ki ben bu mesajı yazdıktan sonra ARTIK hiçbir şey sizin ve size borçlu olan insanlar için aynı olmayacak, size borçlu olan insanlar bu mesajı okuduktan sonra daha da bilgilenecek ve size karşı belki de hukuk mücadelesi baş..
Yatsan Yastık 2 Ayda Çöktü İade Almadılar
Mayıs 29, 2018
|
2 ay önce kentpark avm mağazanızdan aldığımız yastıgı çökmesi sebebiyle geri iade için 1 ay önce mağazaya götürdük. Mağazanızdaki arkadaş da yastığın ciddi anlamda çöküşünü gördü ve teknik servise gönderelim dedi 20 gün önce arandık ve yastıgı iade e..